Parafia św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku Brzeźnie

XVI Niedziela Zwykła - 23 lipca 2017 r.

 1. Dzisiejsza niedziela przykrywa przypadające 23 lipca święto św. Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Wpatrując się w tę szlachetną postać, warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Panem Bogiem. Uznając aktualność jej przykładu, papież św. Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił św. Brygidę współpatronką Europy.
 2. W najbliższy wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła, w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem.
 3. Pod tą samą datą czcimy też św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii dzisiaj po każdej Mszy świętej.
 4. W środę, 26 lipca, wspominamy św. Joachima i Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków – tych żyjących i tych powołanych już do wieczności.
 5. Trwa peregrynacja figur MB Fatimskiej po rodzinach naszej parafii. Rodzina zabiera figurę MB Fatimskiej z kościoła po Mszy św. o godz. 18.00, i następnego dnia przynosi do kościoła na godz. 18.00. Uczyńmy wszystko, aby Maryja mogła nawiedzić wszystkie rodziny. Pomóżmy także osobom starszym i samotnym w przyniesieniu figury Maryi do ich mieszkania, a następnego dnia w odniesieniu do kościoła. W zakrystii można nabyć specjalnie przygotowane modlitewniki na peregrynację Figury MB Fatimskiej po rodzinach, w cenie 12 zł. jak również możemy się wpisać do Księgi Łask.
 6. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 18.00.
 7. Modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia w każdy piątek o godz. 15.00. Serdecznie zapraszamy.
 8. Dziękujemy za przewodniczenie modlitwie różańcowej o godz. 17.30 Róży pw. Św. Jana Pawła II – zelatorka – p. Anna Nowak, w tym tygodniu modlitwę poprowadzi Róża pw. MB Królowej Różańca św. – zelatorka – p. Maria Wołoszka.
 9. Misje Święte w naszej parafii będą w dn. od 24 września do 1 października. Módlmy się o owocne ich przeżycie i już dziś umieśćmy je w naszych planach.
 10. Trwa pełnia lata, wakacji, urlopów. Nie wszyscy mają radosne wakacje. Popatrzmy, ile dzieci z biednych rodzin nie wyjechało na wakacyjny wypoczynek. Ich los nie może być nam obojętny. Pamiętajmy też o trudzie rolników podczas żniw; pamiętajmy, że każda kromka chleba to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: „Szczęść Boże”.
 11. Dzieci od 7 roku życia zapraszamy na półkolonie, które organizowane są przez naszą parafię w terminie 7-11 .08. 2017. W programie min. biwakowanie pod namiotami i warsztaty tematyczne. Szczegóły na plakacie. Zapisy u pani Joasi i pani Iwony.
 12. Serdecznie witamy wszystkich gości przebywających u nas na wakacjach i urlopach życzymy dobrej pogody oraz pięknego i bezpiecznego wypoczynku. Zapraszamy także do licznego udziału w Eucharystii i w innych nabożeństwach.
 13. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej pieszej pielgrzymce na Jasną Górę w dniach od 28 lipca do 12 sierpnia. Pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Dziś przed kościołem można powierzyć pielgrzymom swoje intencje do objęcia modlitwą i złożyć dar serca na cel pielgrzymki.
 14. Na kolektę inwestycyjną w minioną niedzielę zebraliśmy kwotę 8100 zł. – „Bóg zapłać”. W minionym tygodniu zapłaciliśmy ostatnią transzę 5000 zł. za ołtarz maryjny, trwa remont naszych organów, zbliża się ku końcowi remont mieszkania dla ks. Dariusza.
 15. Polecamy nowego „Gościa Niedzielnego”, „Miłujcie się” i „Małego Gościa”.
 16. W tym tygodniu patronują nam:
  • 24 VII – św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1999 roku;
  • 29 VII – św. Marta, siostra Marii i Łazarza.
 17. Wszystkim parafianom i gościom, szczególnie Solenizantom i Jubilatom nowego tygodnia, składamy najlepsze życzenia i zapewniamy o modlitwie.
 18. Po Mszy świętej zapraszamy na kawę i ciastko do naszej kawiarenki w domu parafialnym.
 19. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb naszej parafianki: śp. Ireny Piętka, l.87 zmarłą Irenę, zmarłych parafian i naszych bliskich zmarłych polećmy Bożemu miłosierdziu.

Copyright Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku Brzeźnie © 2015. All Rights Reserved.